Karfiolové (květákové) uši zápasníků: jaká je příčina?

Možná jste si už někdy položili otázku, proč mají zápasníci různých bojových odvětví na první pohled zdeformované a nehezky vypadající uši. V tomto článku si řekneme, jak k tomu dochází, a jestli existuje nějaká prevence.

UFC, Khabib Nurmagomedov - Zdroj ČTK, AP, John Locher Foto: ČTK/AP/John Locher

Deformace uší – proč mají bojovníci květákové uši

Květákové, nebo také karfiolové uši, jsou jedním z hlavních poznávacích znamení sportovců, kteří se pravidelně věnují bojových disciplínám. Není to znamení pouze jednoho konkrétního odvětví, s „tzv“ karfióly se setkáte v judu, MMA či řecko-římském zápase nebo grapplingu. Zatímco pro fanoušky a širší veřejnost jde o neobvyklou image, zápasníci většinou vnímají deformaci jejich úší, jako nedílnou součást jejich milovaného sportu. Vyzvedněte si bonus bonus za online registraci a sázejte na bojové sporty

MMA - sleduj průběh zápasu zde

Karfiolové uši: proč mají zápasníci divné a nateklé uši

V současné době jsou středem pozornosti především MMA bojovníci, a to nejen svými výkony a často výživnými trashtalky, ale i právě velmi zdeformovanými ušními boltci. Pro běžného člověka je to samozřejmě věc naprosto neobvyklá, a při pohledu na pochroumané uši můžete zůstat stát s upřeným zrakem a otevřenými ústy. Naprostá většina fighterů se karfiolovým uším v různé míře během kariéry nevyhne.

Jak na uši karfioly a proč vznikají

Karfiolové uši vznikají kvůli velkým a pravidelným tlakům a tření během bojů na zemi, anebo v klinčích. V ušním boltci se nahromadí krev, která zde často ztuhne a tím dochází k deformaci. Jedinou možností, jak chrupavce i celému uchu ulevit a pokusit se ho vrátit do původního stavu, je odsát nahromaděnou krev injekční stříkačkou, což je nejen velmi bolestivé, ale i časově náročné.

Většina profi fighterů tuzemské scény, jako například Ivan Buchinger, Jirka Procházka či Karlos Vémola trénují v přípravě na zápas vícefázově a prakticky by nedělali nic jiného, než vytahovali krev z ucha.

Německý Terminátor Stephan Pütz se taktéž může pochlubit solidním karfiolem Foto: OKTAGON MMA

Další a mnohonásobně méně oblíbenou technikou, jak se zbavit alespoň částečného množství krve z ucha, je zavedení drenu, přes který se pak krev odčerpává. Možností, jak se vrátit k běžnému tvaru ucha je plastika, což ale většina aktivních zápasníků příliš často nevyhledává.

Alespoň částečnou ochranou je používání helmy, zejména při grapplingových a wrestlingových drilech. Důležité tu je také zmínit, že květákové uši nemusí být jen čistě vizuální problém, ale může snadno dojít i k poškození sluchu. Řekněte to ale bojovníkovi, pro kterého je tento druh sportu obrovskou vášní.

Květákové uši – vada na kráse, nebo typické znamení válečníka?

Jak už jsme naznačili v úvodu - většina bojovníků bere tuto skutečnost, jako součást daného sportu a plastice se záměrně vyhýbá. Naopak často se setkáte s názorem, že fighteři jsou na své karfiolové uši náležitě pyšní a zkrátka k nim patří.

Vyjmenovat všechny bojovníky s tímto typem deformace by bylo samozřejmě na dlouho. Mezi ty na první pohled nejviditelnější můžeme ale zařadit Khabiba Nurmagomedova, Tonyho Fergusona, Justina Gaethjeho či Dustina Poiriera. Z českých borců se pak vymykají uši například Miroslava Brože, Dominika Humburgera, nebo Andreje Kalašnika.

Detailní záběr na karfiol Foto: OKTAGON MMA

Využij skvělý bonus pro nové sázkaře

Zaregistruj se u online sázkové kanceláři Tipsport

TIPSPORT - získej bonus až 50 000 Kč + 500 Kč

Zaregistruj se online u Tipsportu a zapoj se do komunity sázkařů. Získej bonus 500 Kč zdarma a navíc bonus ke vkladu až 50 000 Kč.

KLIKNI ZDE a vsaď si u Tipsportu

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Český šampion polotěžké váhy UFC Jiří Procházka

Jiří BJP Procházka MMA zápasy, UFC, statistiky a životopis

Jiří BJP Procházka je prvním českým šampionem nejlepší světové organizace UFC ⭐. Podívejte se na jeho unikátní cestu bojovníka, pro kterého...

Paddy Pimblett patří mezi největší hvězdy současné UFC

Organizace UFC - zápasníci, eventy a statistiky

UFC je nejlepší MMA organizace na světě. ✨ Podívejte se na kompletní informace, které naleznete podrobně rozepsané v článku.

Kaik Brito vybojoval titul velterové váhy

MMA organizace Oktagon - zápasníci, eventy a statistiky

Vše, co potřebujete vědět z dění okolo organizace Oktagon MMA ❤️ se dozvíte v tomto článku. Novinky, přehled turnajů i další zajímavosti ✔️...

ONLINE SÁZKOVÉ KANCELÁŘE

Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď

 

Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Hrajte zodpovědně. Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

BOJOVÉ SPORTY V ČR A ZAHRANIČÍ