Co je eye poke a jak často k němu dochází – VIDEO

Eye poke, neboli píchnutí do oka soupeře, je zakázanou MMA technikou, která je ale v zápasech poměrně často k vidění. V tomto článku si vysvětlíme, na základě čeho k tomuto nepříjemnému momentu dochází a zda je možné nešťastné situaci předejít.

Eye poke je poměrně častým porušením MMA pravidel Foto: Profimedia

Co je to eye poke v MMA?

Eye poke je výraz pro píchnutí prstem, nebo prsty do oka soupeře v zápalu boje během MMA utkání. Většinou se jedná o neúmyslné situace, ke kterým dochází nešťastnou náhodou při pohybu ruky. Zároveň se ale může zápasník uchýlit k tomuto zásahu vědomě, což se bohužel v minulosti několikrát stalo.

Podle intenzity zásahu, zranění soupeře i případného úmyslu je eye poke důvodem pro předčasné ukončení zápasu. Dojde-li během zápasu k píchnutí do oka, kvůli kterému nemůže „postižený“ bojovník plnohodnotně v boji pokračovat, rozhodčí nejčastěji vyhlásí zápas No Contest (bez výsledku).

MMA - sleduj průběh zápasu zde

Kdy a proč dochází v zápase k píchnutí do oka?

K eye poku může dojít prakticky kdykoliv během utkání. Profesionální MMA rukavice mají odhalené prsty a zápasník může zasáhnout protivníka do oka při útočném výpadu i v obraně.

Často k eye poku dochází při tzv. „měření vzdálenosti“, kdy bojovníci nataženou rukou, včetně prstů, odměřují vzdálenost k soupeři pro budoucí kombinaci úderů. V tomto případě nebývá zpravidla zásah prstem do oka fatální a bojovníkovi stačí předepsaných 5 minut pauzy na to, aby se ze situace oklepal a mohl pokračovat. V minulosti došlo i k situaci, že se jeden z bojovníků rozhodl pro úmyslný eye poke, aby tím zastavil tlak a útočné výpady svého soupeře. Tento obranný způsob je hrubým porušením MMA pravidel.

Pokud dojde k píchnutí do oka soupeře při plnohodnotném boxerském úderu, může dojít k velmi nepříjemnému zranění, pro které daný fighter není schopen v zápase pokračovat ani po uplynutí 5 minut.

MMA rozhodčí po diskuzi s doktorem a bojovníkem nemá poté jinou možnost, než utkání ukončit. Ne vždy ale končí utkání po eye poku bez výsledku. Ojediněle může dojít i k technickému dobodování a rozhodčí přisoudí podle předchozího průběhu utkání výhru na jednu či druhou stranu. Z praxe ale víme, že v drtivé většině případů končí zápas „Bez výsledku“.

Muhammad eye poke v duelu s Edwardsem

Jeden z nejbolestivějších eye poků posledních let se odehrál v březnu 2021 na UFC Fight Night 187. Leon Edwards, který se tehdy vracel do zápasového kolotoče po dvouleté přestávce, nešťastně zasáhl Belala Muhammada na začátku druhého kola a vážně mu poranil oko. Bolestivá grimasa zkušeného Američana hovoří za vše.

UFC eye poke

V organizaci UFC dochází ke šťouchnutí do oka zdaleka nejčastěji, což mnohokrát rozčílilo jejího šefa Danu Whitea. Komplexní a dlouhodobý způsob, jak eye poky v zápase zcela eliminovat ovšem neexistuje, i když jsou zápasníci na toto porušení pravidel opakovaně upozorňováni.

Využij skvělý bonus pro nové sázkaře

Zaregistruj se v online sázkové kanceláři Tipsport nyní

TIPSPORT - získej bonus až 50 000 Kč + 300 Kč

Zaregistruj se online u Tipsportu a zapoj se do komunity sázkařů. Získej bonus 300 Kč zdarma a navíc bonus ke vkladu až 50 000 Kč.

KLIKNI ZDE a vsaď si u Tipsportu

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jiří Procházka  v souboji s Gloverem Teixeirou

Kalendář MMA akcí (turnajů) v Česku a ve světě

Podívejte se na kompletní program galavečerů MMA v Česku i ve světě. ❤️ V článku naleznete přehledný seznam nejdůležitějších turnajů pro...

Front kick Michaela Chandlera

Sázení na MMA - strategie, druhy sázek a nejlepší tikety

Smíšené bojové umění je velkým lákadlem také pro sázkaře ✏️. V tomto sportu existuje celá řada důležitých indicií☝. Čemu tedy věnovat...

Podívali jsme se, kolik berou zápasníci v různých MMA organizacích

Kolik vydělávají nejlépe placení MMA bojovníci? Známe odpověď

Peníze hýbou světem☝. Smíšené bojové umění není v tomto směru žádnou výjimkou. Jak štědrý je ve skutečnosti Oktagon💸, nebo šéf UFC Dana...

ONLINE SÁZKOVÉ KANCELÁŘE

Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď

 

Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Hrajte zodpovědně. Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

BOJOVÉ SPORTY V ČR A ZAHRANIČÍ