Jan Voborník: Staredown jsem očekával. Vémola je profesionál

MMA rozhodčí Jan Voborník je jedním z těch, kdo mají dlouhodobě možnost pozorovat výkony i chování bojovníků pořádně z blízka, a proto jsme se ho zeptali na to, jak viděl sled událostí na turnaji v Brně.

Jan Voborník je předním českým MMA rozhodčím Foto: OKTAGON MMA

Máme za sebou Oktagon 35, na kterém bylo k vidění několik skvělých výkonů i emotivních situací. Vy jste byl hlavním rozhodčím zajímavého duelu mezi Adamem a Nathanem. Jak zpětně tento zápas účastníků Survivoru hodnotíte?

Byl jsem na to zvědavej jako všichni ostatní a vlastně mě to docela příjemně překvapilo. K výsledku asi tolik, že vyhrálo nasazení a Adam to chtěl víc, ale vzhledem k tomu, jak dlouho na to trénovali, myslím, že oba bez ostudy.

Pojďme se přesunout k hlavnímu zápasu a výkonu Patrika Kincla v jeho první obhajobě titulu střední váhy. Čekal jste, že takový bleskurychlý průběh může nastat, nebo jste předvídal spíše delší utkání?

Ne - takovej fofr jsem nečekal. Výsledek mě nepřekvapil, ale ani výhra Alexe by mě nepřekvapila. Ten match up byl skvělej, stát se mohlo víceméně cokoliv a Patrik opět ukázal jak "vychcaným" a komplexním bojovnikem je - v tom nejlepším slova smyslu.

Bezprostředně po zápase došlo k poměrně zvláštní situaci, kdy se měl odehrát první staredown mezi Patrikem Kinclem a Karlosem Vémolou, což si ale Kincl nepřál a Ondřej Novotný jeho přání vyhověl. Co říkáte na tuhle situaci?

Zaskočilo mě to a chápu to tak, že si úřadující šampion chce nechat otevřená vrátka ohledně termínu a soupeře pro obhajobu. V momentě kdy by proběhl staredown v podstatě by tohle vše bylo daný.

Karlos Vémola následně skočil do klece a za hlasitého bučení fanoušků v Aréně poslal směrem ke Kinclovi několik peprných slov. Poté ho šel ujistit, že pás má pouze do konce roku. Myslíte, že ke vzájemné odvetě na konci prosince v O2 Areně skutečně dojde?

Jestli k odvetě skutečně dojde, ať už na konci roku v O2 Aréně, anebo kdekoliv jinde a někdy jindy, vám v tenhle moment nedokáže říct nikdo. Já žil v přesvědčení, že je to víceméně dohodnuto, ale po tom, jak to proběhlo na turnaji Oktagon 35 Brně, už o tom zase až tak přesvědčenej nejsem.

Ondřej Novotný mírnil vášně a celou situaci označil za počáteční promo jejich zápasu. Dá se s tím souhlasit?

Z Karlosovy strany jednoznačně ano.

Patrik Kincl naopak několikrát prohlásil, že Karlos Vémola vpádem do klece a následným proslovem „ztrapnil sám sebe“ a opakovaně poděkoval fanouškům za podporu v dané chvíli. Není to ale z jeho strany poněkud jednostranný pohled na celou věc?

Karlos nám opět ukázal jakým je profesionálem. Především fanoušci Patrika to chápou, jako "ztrapnění sebe sama", ale ve finále o to víc poženou svýho favorita do týhle odvety a navýšej tím očekávání a rezonanci tohohle duelu. Karlos dosáhnul přesně toho, o co stál a to pro všechny zúčastněný partaje.

Karlos je v týhle disciplíně jinde, než všichni ostatní. Vím, že se mu nehodilo jet do Brna, protože měl doma nemocný děti, ale jel tam, protože to k jeho práci prostě patří zrovna tak, jako k práci úřadujícího šampiona patří přijímat výzvy a obzvlášť v tomhle případě jsem ten staredown očekával. Myslím, že se tihle dva nemají rádi dost dlouho a dost otevřeně na to, aby bylo velkým překvapením spíš to, že ke staredownu nedošlo. Nebyl jsem ale u žádných jednání s organizací, takže těžko říct jaké má s oběma bojovníky plány.

O vzájemné odvetě mezi Kinclem a Vémolou se už mluví poměrně dlouho a dokonce prý měla být součástí vyjednávání v rámci příchodu Patrika Kincla do Oktagonu. Speciálně po nedávné, přesvědčivé výhře Patrika Kincla rezonuje tento duel mezi fanoušky i napříč scénou více, než kdy dřív. Vnímáte to tak, že to bude po Zápase století největší duel v rámci domácího MMA?

Jo, jestli tohle klapne, bude to fakt "velký halo", ale rozhodujícím faktorem teď bude to, jestli se šampion požene do obhajoby takhle "nahonem." (Patrik Kincl by měl 3 měsíce na přípravu pro souboj do O2 Areny na 30. prosince s Karlosem Vémolou, pozn. redakce)

Závěrem se zeptám na váš názor na to, kam se Oktagon dokázal za pár let dostat a co považujete za vůbec nejdůležitější faktor na této cestě?

MMA se u nás daří skvěle, organizaci OKTAGON MMA zvlášť a těch úplně nejzásadnějších faktorů, proč to tak je je z mýho pohledu více.

1. Hamršmíd - pořádal galavečery, což byla příležitost vyzápasit se a zápasnicky "uzrát" už v době, kdy byl náš sport doslova na okraji společnosti a všechna dnešní opravdu velká jména domácí scény jsou ve svých začátcích spojena s HELL CAGE a později s organizací GCF. Vyjímkou je opět Karlos - do GCF přišel až po UFC.

2. Novotný, Neruda + Kareš: Promotéři, kteří si střihli válku o No.1. Organizaci na domácí scéně a narvali do ni neskutečnou porci energie, času a peněz. Od začátku bylo jasný, že přežije pouze jedna a vzhledem k větším znalostem a chápání zákonitostí prostředí vyhrál OKTAGON.

3. Végh, Vémola a Procházka: Tváře a charaktery MMA - každej z nich je úplně jinej, s jinou cílovkou a jinýma zbraněma, ale všichni s obrovským záběrem a historií. Procházka navíc úřadující UFC Champ - není nic víc.


Děkujeme, že jste si v nabitém programu udělal čas pro rozhovor s FightLive.cz

ZDE se podívejte na aktuální kurzy

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Karlos Vémola poskytl fightlive.cz exkluzivní vyjádření

Vémola: Ať si říká Kincl, co chce. Jdu si na konci roku pro pás

Možná odveta mezi Karlosem Vémolou a Patrikem Kinclem aktuálně rezonuje celou domácí scénou. Sám Terminátor nám k tomu poskytl exkluzivní...

Rozhodčí to v MMA často nemají lehké

TOP 7 domácích a zahraničních MMA rozhodčích

Ožehavým tématem ⚡ ve smíšeném bojovém umění je pozice rozhodčího. Kdo se řadí k těm nejlepším na světě a kolik vydělají 💰 se dozvíte v...

Šampion střední váhy organizace Oktagon MMA Patrik Kincl

Patrik Kincl - životopis a zápasy MMA bojovníka

Patrik "Inspektor" Kincl patří mezi nejlepší české MMA bojovníky☝ ve velterové a střední váze. Zároveň je trenér a tvůrce podcastů a videí...

ONLINE SÁZKOVÉ KANCELÁŘE

Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď
Vsaď teď

 

Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Hrajte zodpovědně. Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

BOJOVÉ SPORTY V ČR A ZAHRANIČÍ