Kauza Vémolovy tygřice nabírá na obrátkách. Na Terminátora se valí ostrá kritika

Kolem případu zabavené tygřice Ramby je stále velmi rušno. Unie českých a slovenských zoologických zahrad v těchto dnech vydala oficiální stanovisko. Podrobnosti se dočtete v článku.

Karlos Vémola musí řešit kritiku kvůli chovu tygrů Foto: CNC / David Kundrát / CNC / Profimedia

Kritika Karlose Vémoly kvůli zabavené tygřici. Vše může mít soudní dohru

Karlos Vémola na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí přišel před několika dny o tygřici Rambu, která byla proti jeho vůli převezena do chovatelské stanice v Německu. Tím ale celý případ ani zdaleka nekončí.

Ke kauze údajného nelegálního chovu a následného zacházení se zvířetem se nyní vyjádřila Unie českých a slovenských zoologických zahrad prostřednictvím tiskové zprávy, kterou na sociálních sítích zveřejnila Zoologická zahrada Liberec.

V důsledku nedávné medializace případu nelegálního chovu bílého tygra mediálně známou osobou se na české zoologické zahrady stále více obrací veřejnost s apelem o pomoc se zvrácením rozhodnutí o odebrání nelegálně drženého zvířete vydaného Ministerstvem životního prostředí (dále „MŽP“) či prosbou o následné umístění odebrané kočkovité šelmy v některé z nich. Odborníci ze zoologických zahrad celou situaci od začátku důkladně monitorují a vzhledem k tomu, že zvíře bylo současným majitelem nabyto nelegálně, bez platných dokumentů a je drženo v neschválených a pro druh zvířete v naprosto neodpovídajících podmínkách, plánované kroky a vydané stanovisko MŽP plně podporují.

Hlavním posláním moderních licencovaných zoologických zahrad je především ochrana biodiverzity, se zvláštním zřetelem na ochranu ohrožených druhů prostřednictvím vzájemné spolupráce a zapojením do koordinovaných záchranných chovatelských programů. Ve svých chovech kladou důraz na welfare zvířat a podporují legislativní zpřísňování podmínek držení vybraných druhů volně žijících zvířat v lidské péči, především velkých kočkovitých šelem, medvědů a primátů. „Tito jedinci by měli být drženi v odpovídajících podmínkách a způsobem, kdy nejsou uměle narušovány jejich přirozené potřeby a kde mohou rozvíjet své přirozené vzorce chování.

V případě umělého odchovu a následného kontaktního chovu a ochočování dochází k psychickému mrzačení zvířat a jejich týrání. Uměle odchovaný jedinec nemá přirozené sociální návyky svého druhu a v lepším případě stráví osamělý život, protože v dospělosti se stává pro svého „páníčka“ nebezpečným. Je statisticky dokázáno, že v takových podmínkách se velké šelmy dožívají polovičního věku než v standardních expozicích a s kvalitní péčí v zoologických zahradách,“ vysvětluje ředitel Zoo Liberec David Nejedlo.

Ředitel Zoo Olomouc a zároveň prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad Radomír Habáň tato slova potvrzuje a dodává: „Takové jednání unie neschvaluje a tvrdě odsuzuje. Obzvláště v případech, kdy jsou takovým chovem zvířata zneužívána pouze k mediálnímu zvyšování osobního statusu jejich majitelů, bez jakékoli přidané hodnoty k ochraně přírody nebo pozitivnímu příkladu směrem k veřejnosti, se vůči nim musíme vymezit.“

V případě mladých zvířat lze ale nevhodné návyky a jejich počínající následky minimálně alespoň částečně napravit. Velkou zkušenost s touto činností má právě i záchranné centrum TIERART v Německu specializující se právě na velké kočkovité šelmy, které byly odebrány ze soukromých chovů nebo cirkusů. Právě tam by měla být šelma zabavená českými orgány umístěna.

V České republice dne 1. února 2021 nabyla účinnosti novela zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, která mimo jiné přináší změny i v oblasti právní úpravy chovu druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči. Novela zavedla zpřísnění podmínek chovu pro chovatele a další zpřísnění podmínek chovu vybraných druhů šelem a lidoopů, což oceňují i zástupci UCSZOO. „Česká legislativa mimo jiné chrání zvířata před jejich zneužíváním a je správné, že stále častěji dochází k jejímu aktivnímu vymáhání. Je potřeba vždy postupovat v zájmu zvířete, ale také tak, aby se podobná situace u tohoto držitele zvířete nebo i v jiných případech v budoucnu neopakovala,“ doplňuje Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava.

Celá řada českých zoologických zahrad již v minulosti se státní správou spolupracovala v případech odebírání nelegálně držených jedinců a zabavené jedince v případě volné kapacity ve svých zařízení dočasně umístila. S poskytnutím dočasného útočiště týraným nebo nelegálně drženým šelmám pomohla například zoo v Liberci, Olomouci nebo Hodoníně. „Zoologické zahrady ale z kapacitních důvodů nemohou suplovat funkci záchranných stanic a CITES center. Hlavním posláním moderních zoo je záchranný chov a udržování záložních populací ohrožených a v přírodě mizejících druhů, a ne držení a vystavování zvířat neznámého původu,“ vysvětluje ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Konec citace tiskové zprávy.

Do Karlose Vémoly se na facebooku ostře pustila také známá právnička Klára Long Slámová, která Terminátora bez skrupulí nazvala "prasetem" poté co vyšlo najevo, že nechal Vémola tygřici chirurgicky odstranit drápky.

"Prostě Vémola je prase, byl prase a prasetem zůstane. A ta jeho zero nádhera, která se honosí kožichy zabitých zvířat, je stejné prase. Ani jeden by už nikdy neměl dostat jakýkoliv mediální prostor, protože týrání zvířat se nesmí podporovat v jakékoliv podobě.", napsala

Po tímto příspěvkem se na facebooku okamžitě rozjela diskuze, ze které je patrno, že je společnost v této otázce rozdělena na dva tábory.

Karlos Vémola opakovaně vysvětloval, že pro tygry dokáže zajistit ty nejlepší možné podmínky a k odstranění drápků se vyjádřil i na svém instagramu. Více o celém případu jsme psali zde.

"Já jsem se o svoje zvířata vždycky choval s tím nejlepším svědomím a vědomím. Nezapomeňte na to, že úřady mi mojí tygřici Rambu zabavili už před rokem, přitom na základě původního stanoviska bylo vše v pořádku. Teď, když mě veřejnost podpořila, tak se rozjíždí kauze, že týrám zvířata..."

Na základě nejnovějších zpráv je možné, že případ bude mít další dohru. Celý vývoj situace budeme bedlivě sledovat a přineseme vám čerstvé informace.

Využij skvělý bonus pro nové sázkaře

Zaregistruj se v online sázkové kanceláři Tipsport nyní

TIPSPORT - získej bonus až 50 000 Kč + 300 Kč

Zaregistruj se online u Tipsportu a zapoj se do komunity sázkařů. Získej bonus 300 Kč zdarma a navíc bonus ke vkladu až 50 000 Kč.

KLIKNI ZDE a vsaď si u Tipsportu

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Karlos a vzácný bílý tygr

Velké nepříjemnosti před zápasem! Vémolovi chtějí odebrat milovanou tygřici

Terminátora co nevidět čeká zápas v O2 aréně, k tomu všemu se ale potýká s nepříjemnostmi, které mu nedají spát. Úřady mu chtějí vzít...

Karlos Terminátor Vémola

Karlos Terminátor Vémola - životopis a zápasy MMA bojovníka

Karlos Terminátor Vémola ✨ je jeden z nejvýraznějších českých MMA bojovníků historie i současnosti. Jako první Čech bojoval ve slavné UFC...

Vlasta Čepa potkala nepříjemná změna soupeře

Oktagon 51: Čepo vs. Wawrzyniak – datum, zápasy, výsledky, kurzy a live stream

Závěrečný turnaj roku Oktagon 51 nabídne parádní podívanou.⚡ Karlose Vémolu se pokusí srazit na kolena slovenský vyzyvatel Samuel Pirát...